Pa, 06/12/2022 - 15:52
İç Kapı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Dekorasyon bir bütündür,kapılarda evimizin en önemli dekorasyon öğelerinden bir tanesi olarak yerini alır.Gün geçtikçe yeni ürünler piyasada yer tutmakta ve evimiz için yapacağımız seçimde bizleri zorlamaktadır.Bu yazımızda evimize ve bütçemize en uygun kapı türünü bulmaya çalışacağız.

Yeni bir ev sahibi olabilir yada evimizin dekorasyonundan sıkılmış olabiliriz.Ya da ofisimize farklı bir hava katmak isteyebiliriz.Bunun için renk,desen,yapı malzemesi olarak doğru ürünleri seçmek hepimizin önceliğidir.Ev,ofis ve birçok yerde kullandığımız bu kapı türlerini daha detaylı olarak inceliyelim..

 

Amerikan Kapı

Amerikan kapılar piyasada en çok tercih edilen kapı türüdür.Bunun nedeni öncelikle uygun fiyatıdır.Fiyatlar 300TL-400TL aralığındadır.Ayrıca 20'den fazla model seçeneği ile evimize en uygun kapı modelini bulmakta zorlanmayız.Diğer avantajımız ise kolay bulunabilir olmasıdır.Amerikan Kapıların ön yüzeyleri 3mm panel malzemeden yapıldığı için darbelere karşı dayanıksızdır.Bu yüzden sıklıkla müşterilerimiz bu konudan muzdariptir.Ancak piyasanın %80'lik kısmı bu ürünü kullanığı için kolay bir şekilde yenisini temin edebiliriz.

 

Ahşap Kapı

Ahşap kapılar 2000'li yılların öncesinde kullanılan evimize ayrı bir doğallık katan kapı türüdür.Ahşap kapıların ön büyük dezavantajı yüksek olan fiyatıdır.550TL-700TL arasında değişen fiyatlar müşterileri farklı tercihlere yönlendirmektedir.Ahşap kapıda dikkat edilmesi gereken nokta ürünün kuru keresteden imal edilmiş olmasıdır.Aksi taktirde kapı montaj yapıldıktan sonra yamulabilir ve daha büyük sorunlara yol açabilir.Ancak vernikle birlikte suya ve darbelere karşı dayanıklı olması bu ürünü tercih sebebi yapar.

 

MDF Kapı

MDF kapılar ve Amerikan Kapılar birbirinden ön yüzeyde kullanılan malzemeden dolayı birbirinden ayrılır. Amerikan Kapılardan kullanılan 3mm'lik malzeme MDF Kapılarda 6mm'den başlayıp 1cm kadar genişler. Bu sayede kapı darbelere karşı daha dayanıklı olur. Ancak MDF Kapılar suya daha az dayanıklıdır. En ufak bir suyla temasta kapı şişme yapar ve çalışmaz. MDF kapıların fiyatı 400TL-600TL arasında değişmektedir.

 

Melamin Kapı

Melamin kapıların ön yüzeyleri tıpkı Amerikan Kapılarda olduğu gibi 3mm'dir.Ancak Melamin kapılarda içe doğru girinti olmadığı için kağıt petek yerine ağaç ızgaralar kullanılır. Bu da Melamin Kapıyı daha sağlam yapar. Ayrıca ön yüzeyleri laminoks benzeri malzemeden yapıldığı için çizilmeler karşı dayanıklıdır. Melamin Kapıların dezavantajı rutubetli yerlerde üst yapıştırmalarının kalkmasıdır. Daha çok ofislerde tercih edilirler. Melamin kapıların fiyat aralığı da 450TL-600TL arasında değişmektedir.

 

Bu yazımızda en çok tercih edilen kapı modellerini anlatarak evinize en uygun kapı modelini bulmakta sizlere yardımcı olmaya çalıştık. Firmamızla iletişime geçerek daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

hangi kapı daha iyi, hangi iç kapı daha iyi, En iyi iç oda kapısı hangisi?, iç kapı nasıl seçilir?, Kaliteli oda kapısı nasıl olmalı?